В тази публикация ще ви разкажем за най-древния исторически обект на планетата с изключителна значимост за разбирането за развитието на човешката цивилизация.
Нарича се Гьобекли Тепе и се намира в Южна Турция само на около 60 км от границата със Сирия в древната област Месопотамия. Това е само един от обектите, които посещаваме в екскурзията ни ЮГОИЗТОЧНА ТУРЦИЯ : ПЪТЕШЕСТВИЕ В ГОРНА МЕСОПОТАМИЯ „ЛЮЛКАТА НА ЧОВЕШКАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ“
Мистицизъм в древността
Знаете ли, че по цялата планета има стотици документирани все още съществуващи внушителни паметници и обекти, несъответстващи на епохата и способностите на homo sapiens по отношение на уменията и знанията, необходими за създаването им – скални храмове, мегалитни кръгове….в Египет, Мексико, Южна Америка, някои от тях датиращи от 4700 години преди Хр. ?
За построяването им са използвани съвършени инженерни техники и астрономически познания, тъй като са строени винаги спрямо определено астрономическо явление и то с точност до втория знак на десетичната запетая. Предполага се, че общото между всички е стремежа чрез геометрични и астрономически идеи да се открие тайната на безсмъртието; чрез свещените паметници, които са строели да се осъществи връзка между земята и небето – да се създаде портал към отвъдния свят.
Кога и как е открит Гьобекли Тепе?
Само преди 7 години (през 1994 година) бе открит най-стария от този вид мистериозни паметници – Гьобекли Тепе, построен преди повече 12 000 години , т.е. 7500 години преди пирамидите – във време, когато Северното полукълбо на Земята все още е било покрито с огромни ледници от ледниковата епоха, когато homo sapiens по същността си е бил ловец-събирач и е боравел с примитивни каменни сечива.
През 1994 г., Клаус Шмид от Германския археологически институт изследва разкопки от каменната ера в селище на около 10 км от гр.Урфа, Южна Турция. Той решава да разгледа , разположения в близост хълм Гьобекли тепе. Открива на повърхността му подобни на тези от селището елементи и предполага, че може да има още погребани отдолу.
Какво представлява Гьобекли Тепе и защо е толкова значим?
През следващите години става ясен зашеметяващият мащаб на неговото откритие. Целият хълм е покрит със структури и 5 метрови колони с тегло 7-10 тона, разположени в кръг.
Проучванията свидетелстват, че поне 500 души са били необходими за преместване на тежките късове от местните кариери на 100 – 500 m от мястото на градежа, а някои от скалните блокове са тежали 10 – 50 тона. Това означава, че за изграждането на Гьобекли тепе е имало социална организация, която дотогава не е позната при човешките култури от Палеолита и Докерамичния неолит.
Повечето от колоните са богато украсени с майсторски релефи на животни, повтаряни многократно, което предполага работата на обучен майстор, който има техническата способност да ги пресъздаде.
Става ясно, че Гьобекли тепе предшества най-старите известни цивилизации на човечеството. Неговите мегалитни храмове са изсечени от скала хилядолетия преди 4500-годишните пирамиди в Египет, 5000-годишният Стоунхендж в Англия или 7000-годишният Набта Плая (най-старото известно астрономическо място). Дори изглежда, че строителството на някои части на Гьобекли тепе може да е започнало още преди 14 000 или 15 000 години.
Гьобекли Тепе – „обсерватория за разглеждане на нощното небе“
През 2017 г. двама инженер-химици от Единбургския университет – Мартин Суитман и Димитриос Цикритсис обявили, че са успели да свържат животинските резби върху стълбовете на Гьобекли тепе с позициите на различни групи звезди в небето преди много хилядолетия. В статия, публикувана в списанието Mediterranean Archaeology and Archaeometry, те твърдят, че така нареченият камък на лешояда, изсечен върху стълб 43, е „печат с дата“ за катастрофален удар на комета преди 13 000 години.
Теория за сблъсъка с комета от преди 13000 години
Само година по-късно през 2018 г американски учени откриват с помощта на радар, под ледената покривка на Гренландия, огромен метеоритен кратер с размерите на Париж, образувал се след сблъскала на комета със Земята преди около 12000 години. Това събитие потвърждава дотогавашното предположение, че внезапния период на глобално затопляне в Младия дриас е предизвикано от сблъсъка на огромна комета със Земята.
„Изглежда, че Гьобекли тепе е било, наред с други неща, обсерватория за наблюдение на нощното небе“, казва в съобщение за медиите водещия автор на изследването – Мартин Суитман. „Един от стълбовете му изглежда е служил като паметник на това опустошително събитие – вероятно най-лошият ден в историята след края на ледниковата епоха.“
Дали това има връзка с факта, че всяка кръгла структура в комплекса е била преднамерено засипана под 300 до 500 кубически метра отломки – главно малки варовикови фрагменти, части от каменни съдове и инструменти? На практика това ги консервира за бъдещите поколения, за да оцелее хилядолетия до наши дни и може би хилядолетия след това.
Какво предстои?
Към момента са разкопани само 5% от целия комплекс. Какво ли още ще ни разкрие той? Подозирам, че с всяко наше посещение ще се сблъскваме с още загадки и въпросителни, чиито отговори вероятно някой ден ще направят на пух и прах всички теории за произхода и развитието на homo sapiens и човешката цивилизация.
Вижте всички наши вълнуващи програми в Турция ТУК