В тази статия ще ви запознаем по-отблизо с Куба – неповторима комбинация от култури, чиито контрасти най-ярко се виждат в музиката ѝ. В Хавана музиката витае във въздуха като минава през тесните улици, преплитайки се в смесища от кубинска салса, сон (son cubano), гуагуанко (guaguancó) до латино джаз. Днес страната е останала една от последните комунистически държави с държавно планирана икономика, безплатно здравеопазване и образование в днешния демократичен и модерен свят.
Около 3 милиона души от населението на Куба, живеят в столицата Хавана. През 1982г. UNESCO обявява града за част от световното културно наследство, а от 10 години е в ход амбициозен проект за реставрацията му. „Да създадем града отново, не само за да го посетим, но за да го изживеем“ е девизът на програмата. Историческият център на града – Havana vieja е като магнит за туристите. Той представлява уникален микс от сгради от колониалната епоха украсени със следите на времето.
Забележителности в Куба
Бароковата катедрала (Catedral de La Habana), колониалните дворци, сградите в стил „Art Nouveau“ и „Art Deco“ ще оставят незабравими спомени у всеки. Най-старата постройка в Хавана е и най-старата колониална крепост в Новия свят (от 1555 г.) – Замъкът на Кралската армия (Castillo de la Real Fuerza). Някои от музеите в града могат да ви покажат невероятни колекции. Един от най-впечатяващите примери би бил дворецът на генерал-губернаторите (El Castillo del Príncipe), в който преди са живели испански наместници. Не можем да пропуснем и романтичния булевард „Малекон“ (Malecón habanero), където неспокойните океански вълни се разбиват в горещата хаванска земя. Тук винаги има хора, които се разхождат, обичат се и говорят на океана, а той им отвръща с песента на вълните.
Цялата територия на страната представлява уникален автомобилен парк, в който се движат коли на по 50-60 или 70-годишна възраст, поддържани с невероятно постоянство и в завидно добро състояние. Всъщност, това до скоро важеше и за всякакъв вид домашна техника. Тъй като едва през 2008 г. на кубинците бе разрешено легално притежание на „вносни“ електроуреди.
Варадеро
Варадеро – сърцето на слънчева Куба, се намира на полуостров Икакос, само на два часа път от Хавана. А пристанището и летището на курорта предлагат удобен достъп на туристи от цял свят. Селището е известно и под името „Плая Асул“ (Синият плаж). Кристално чистите води, осигуряващи възможност за плуване, водолазни приключения, риболов, сърфинг, водни ски и още много занимания, потвърждават достоверността на името. А финият пясък по плажната ивица създава идеални условия за слънчеви бани.
Най-големият летен курорт в страната не спира да се разширява и да приветства все повече посетители. Хотели, бунгала, вили, частни къщи са разположени по цялата плажна ивица, както и във вътрешността на града. Разнообразните ресторанти, барове, магазини и търговски центрове допринасят за доброто изкарване на всеки турист.
Къщата на Ърнест Хемингуей
Хемингуей за пръв път посещава Куба, когато е на около тридесет години, но той толкова харесва този остров, че започва да се връща тук отново и отново. И 10 години по-късно се установява тук завинаги. В този райски кът писателят урежда един перфектен живот за себе си – с котки, кучета, книги и възможност за риболов в морето.
Днес, къщата работи в музеен режим, но посетителите могат да се разхождат из градината, да изследват забележителностите сами или с помощта на екскурзоводи, но е забранено да влизат в къщата на писателя. Така е напълно запазена атмосферата в стаите на Хемингуей възможно най-недокосната – както по време на живота на собственика. Въпреки това, гледането през прозорците и правенето на снимки през стъклото на всичко вътре не е забранено. Вътре в дома на писателя има една обширна дневна. Хемингуей много е обичал да чете и затова цялата му къща е пълна с книги (има хиляди томове от тях), които са на рафтове и просто лежат по масите. Служителите на музея постоянно поддържат перфектна чистота.
Човек не може да не отдели поне една вечер, в която да се наслади на умиротворяващата гледка към океана, докато отпива от някой от прочутите кубински коктейли, превърнали се във вечна класика: Cuba Libre, Mojito или Daiquiri. Писателят Ърнест Хемингуей е свързван с доста коктейли, но най-често той споменава Мохитото. Според градската легенда коктейлът е бил създаден в „La Bodeguita del Medio“ в Хавана, където Хемингуей обичал да си пийва.
Кухня
В Куба освен изобилието от морски дарове и пресни тропически плодове, може да опитате и вкусни ястия от креолската кухня. Едно от традиционните ястия е Ropa Vieja – телешко и зеленчуци, които в комбинация с moros y cristianos – бял ориз с черен боб, подправки и задушена юка (по-известна като маниока) става изкушение за небцето. В буквален превод името на гозбата означава „Стара дреха“. Една от легендите разказва, че много беден мъж нямал с какво да нахрани семейството си. Затова отишъл до гардероба и извадил стари дрехи. Сготвил ги, а любовта му към съпругата и децата направили магията – получило се вкусно ястие с телешко.
Сантиментално по кубински!
А за десерт няма как да пропуснете turron de coco (кокосова халва) и чаша горещо, ароматно кубинско кафе.
Куба не е просто асоциация за море и слънце, а една истинска история за любовта на хората към живота…
Вижте предложението ни за топла ваканция в Куба: https://travelholidays.bg/tour/topla-vakantsiya-v-kuba-prez-zimata-mart-2022