Спасителната акция за Costa Concordia
През Януари 2012г. 11-етажния круизен кораб „Коста Конкордия“ се удря в риф близо до италианския остров Джилио. Огромният круизен кораб е потънал, а в спасителната акция по евакуирането на хората участва и българският механик инж. Петър Петров. Било е тъмно и водата е била студена. Когато близо 115 000 тонния кораб започва да потъва, той поема контрола на спасителна лодка и извършва шест курса до бедстващия гигант, като спасява над 500 човека. В продължение на 6 часа той рискува собствения си живот, за да помогне на пасажерите. Едва, когато слънцето започва да изгрява бреговата охрана поема напълно спасителната акция и Петров остава на брега. Той е един от тримата човека от екипажа, които до последно остават на кораба.
Европейският Парламент го награждава за героизма му с най-престижната награда „Гражданин на ЕС“
Защо се е върнал?
Капитанът не се е върнал.
Старшите офицери не са се върнали.
Не му е било заповядано да се върне обратно.
И все пак го е направил!….
Това са въпроси и отговори, които водят еднозначно само до един извод!
През 2012 година Петър Петров е награден с отличието „Мъж на годината“ според класацията на Дарик Радио, която получава след като печели гласуването с повече от 43%.
„Всеки ден се събуждам с чувството, че съм направил това, което трябваше да направя, това, което бях длъжен да правя. Аз лично не мисля, че заслужавам тази награда. Това е изборът на хората. Всеки мъж би бил щастлив да получи тази награда, “ споделя той.
Същата година Европейският Парламент връчва на Петър Петров за заслугите му най-високото отличие „Гражданина на ЕС“.
Личен живот
Механикът е родом от град Попово, женен, с две деца и повече от 20г. работи на пасажерски кораби. Обича професията си. Бил е в над 110 държави по света и според него, когато се избира професия е важно тя да се работи с желание и да бъде такава, каквато може да се работи цял живот без да омръзва.