
cof
Седми ден – Милет и Приен
Милет
Бяхме любопитни как изглежда този много древен и прочут град, защото именно неговите жители са построили прекрасния и величествен храм на Аполон в Дидим. Трябва да призная, че бяхме малко разочаровани. Великият Милет наистина е бил голям и важен търговски и културен център. Разполагал е с четири пристанища и множество красиви храмове. Херодот го нарича “Съкровището на Йония”. Но богатството му е привлякло алчни завоеватели. Още през V век пр.Хр. е разрушен до основи от персите, а 150 години по-късно и от Александър Македонски. Римляните го построяват отново, но той никога не възвръща напълно своя блясък. От тях все пак е останал един гигантски амфитеатър, който разгледахме с интерес. Направихме чудесни снимки. Наблизо се виждат и руините на няколко бани. Екскурзоводът разказа, че при археологически разкопки са открити основите на няколко много по-древни храма, но те сега са погребани дълбоко под земята. Наносите, които реките носят, са затлачили пристанищата и покрили голяма част от античния град. Такава е съдбата и на много други полиси по западното крайбрежие на антична Мала Азия.




Преди тръгване посетихме местния музей. Експозицията е интересна. Има ценни експонати, показващи живота по времето на разцвета на града. Но Мраморната порта, най-ценното и прекрасното, останало от древния Милет, се намира далеч оттук – в музея Пергамон в Берлин.
Приен
Последният исторически обект за този ден беше Приен. Най-важното в този античен град е храмът на Атина. От него е останала една огромна, будеща възхищение колонада. Дело е на архитекта, построил мавзолея в Халикарнас.
Приен е разположен на склон високо над река Меандер и е много по-добре запазен от близкия Милет. Има 6 широки основни и 15 по-тесни прави симетрично разположени улици. Повечето от тях са със стъпала. Вижда се и добре запазената канализационна система. Според екскурзовода част от къщите приличат много на най-старите вили в Помпей.

Около агората, пресечена от главната улица, са подредени главните обществени сгради. В подножието на акропола се намира светилището на Деметра. Малко по на север са открити римски бани и елинистичен театър. В най-ниската точка, от вътрешната страна на стените, на юг, е големият стадион, свързан с елинистичен гимназион. Целият град е бил заобиколен от дебела защитна стена със стражеви кули.
Следващата ни спирка беше Измир. Тук имахме време за обяд и разходка из чаршията. Напазарувахме хубави подаръци и интересни сувенири. Измир или древна Смирна е много красив град. Особено много ни хареса крайбрежната променада и нейните прекрасни палми! От екскурзовода научихме, че е родно място на великият древногръцки поет Омир, написал Илиада и на милиардерът Онасис.


След приятната обиколка на този чудесен град отново сме на път. Мястото на нашата последна нощувка в Турция е Асос. Там пристигнахме късно вечерта, но дори и по тъмно усещах, че наоколо е много красиво. Хотелът също е невероятен. Сградата е с дебели каменни стени и добре оформени вътрешни балкони. Предизвиква тайнствено и романтично усещане. Особено красив е огромния полилей от ковано желязо, който виси в централната зала. Екскурзоводът обясни, че това са бивши складове за жълъди, майсторски преустроени в хотел. Архитектът е успял да съхрани специфичния интериор на монументалната каменна постройка.